MENU
LIST OF NAST COMMITTEES AND BOARD OF JUDGES
(as of 11 July 2023)
 
I. PERMANENT COMMITTEES
 
1. MEMBERSHIP COMMITTEE (To gather information on scientist/s for possible nomination for NAST membership. Review, evaluate and if necessary, revise and/or formulate criteria being used in the selection for nomination.)
Acd. Angel L. Lazaro III (ESTD), Chair
National Scientist Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Jose Maria P. Balmaceda (MPSD)
Acd. Marie Antonette Juinio-Meñez (BSD)
Acd. Ceferino P. Maala (ASD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)

Secretariat: Senior Science Research Specialist (Recognition)
 
2. COMMITTEE ON ELECTIONS (To facilitate NAST elections: design of ballots if necessary, voting procedures, counting and proclamation of winners)
National Scientist Raul V. Fabella (SSD), Chair
Acd. Gisela P. Concepcion (BSD)
Acd. Fabian M. Dayrit (MPSD)
Acd. Benito M. Pacheco (ESTD)
Acd. Camilo C. Roa, Jr. (HSD)
Acd. Mudjekeewis D. Santos (ASD)
 
Secretariat:
Senior Science Research Specialist (Recognition)
Planning Officer III
 
3. ETHICS COMMITTEE
Acd. Allan B.I. Bernardo (SSD), Chair
National Scientist Ernesto O. Domingo (HSD)
National Scientist Dolores A. Ramirez (ASD)
Acd. Estrella F. Alabastro (ESTD)
Acd. Jose Maria P. Balmaceda (MPSD)
Acd. Arvin C. Diesmos (BSD)
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist (Recognition)
 
4. COMMITTEE ON THE REVIEW OF NAST AWARDS
National Scientist Dolores A. Ramirez (ASD), Chair
National Scientist Ernesto O. Domingo (HSD)
National Scientist Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Virginia C. Cuevas (BSD)
Acd. Fabian M. Dayrit (MPSD)
Acd. Raymond Girard R. Tan (ESTD)
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist (Recognition)
 
5. PUBLICATIONS COMMITTEE
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD), Chair
National Scientist Dolores A. Ramirez (ASD)
Acd. Elmer P. Dadios (ESTD)
Acd. Marie Antonette Juinio-Meñez (BSD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
Acd. Agnes C. Rola (SSD)
 
Secretariat: Chief Science Research Specialist
 
6. WEBSITE & SOCIAL MEDIA COMMITTEE
Acd. Mudjekeewis D. Santos (ASD), Chair
Acd. Elmer P. Dadios (ESTD)
Acd. Maria Corazon U. De Ungria (BSD)
Acd. Alfredo Mahar Francisco A. Lagmay (MPSD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
Acd. Juan M. Pulhin (SSD)
 
Secretariat: Chief Science Research Specialist

7. COMMITTEES ON PHILIPPINE SCIENCE HERITAGE CENTER (To plan and implement for the Philippine Science Heritage Center)
 
7.a. PSHC Advisory Committee
Acd. Jaime C. Montoya, Chair
Assistant Secretary Francis Cesar Bringas, Department of Education, Co-Chair
Undersecretary Maridon Sahagun, Department of Science and Technology, Co-Chair
Acd. Arvin C. Diesmos
Acd. William T. Torres
Dr. Ruby R. Cristobal

Secretariat: Senior Science Research Specialist (PSHC)
 
7.b. PSHC Inter-Agency Working Committee
Acd. Jaime C. Montoya (HSD), Chair
National Scientist Dolores A. Ramirez (ASD)
Acd. Maria Corazon A. de Ungria (BSD)
Acd. Manolo G. Mena (ESTD)
Acd. Cristina J. Montiel (SSD)
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)
Dr. Juan Carlos T. Gonzalez, OYS 2011
Director Luningning E. Samarita-Domingo

Secretariat: Senior Science Research Specialist (PSHC)
 
II. BOARD OF JUDGES
 
1. ASEAN PANEL OF JUDGES FOR LOCAL SEARCH (Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection. Note: Chair of the Board of Judges will represent the Philippines in the ASEAN level panel of judges.)
National Scientist Lourdes J. Cruz (MPSD), Chair
National Scientist Ernesto O. Domingo (HSD)
National Scientist Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Alvin B. Culaba (ESTD)
Acd. Rafael D. Guerrero III (ASD)
Acd. Marie Antonette Juinio-Meñez (BSD)

Secretariat: Senior Science Research Specialist (Recognition)
 
2. NAST AWARDS
 
2.a. NAST TALENT SEARCH FOR YOUNG SCIENTISTS BOARD OF JUDGES (Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection.)
Acd. Rhodora V. Azanza (BSD), Chair
Acd. Libertado C. Cruz (ASD)
Acd. Agnes C. Rola (SSD)
Acd. Fernando P. Siringan (MPSD)
Acd. Guillermo Q. Tabios III (ESTD)
Acd. Edward H.M. Wang (HSD)

Secretariat: Senior Science Research Specialist (Recognition)
 
2.b. NAST ENVIRONMENTAL SCIENCE AWARD BOARD OF JUDGES (Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
National Scientist Raul V. Fabella (SSD), Chair
Acd. Jose Maria P. Balmaceda (MPSD)
Acd. Gisela P. Concepcion (BSD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
Acd. Raymond Girard R. Tan (ESTD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)
DOST Undersecretary for S&T Services

Secretariat: Senior Science Research Specialist (Recognition)
 
2.c. NAST AWARD FOR OUTSTANDING RESEARCH IN TROPICAL MEDICINE BOARD OF JUDGES (Active search for nominees for the award. Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
Acd. Jaime C. Montoya, Chair
National Scientist Ernesto O. Domingo
Acd. Charlotte M. Chiong
Acd. Antonio Miguel L. Dans
Acd. Quintin L. Kintanar
Acd. Carmencita D. Padilla
Acd. Camilo C. Roa, Jr.
Acd. Rody G. Sy
Acd. Edward H.M. Wang
Executive Director, DOST-PCHRD

Secretariat: Science Research Specialist I (Recognition)
 
3. DOST AWARDS
 
3.a. MAGSAYSAY FUTURE ENGINEERS/TECHNOLOGISTS AWARD BOARD OF JUDGES (Active search for nominees for the award. Evaluate the nominees for the award and select the winner/s. If necessary, suggest improvement of the procedure and criteria for selection)
 
Preliminary Screening/Judging:
Acd. Angel L. Lazaro III, Chair
Acd. Estrella F. Alabastro
Acd. Jose B. Cruz, Jr.
Acd. Alvin B. Culaba
Acd. Elmer P. Dadios
Acd. Aura C. Matias
Acd. Manolo G. Mena
Acd. Benito M. Pacheco
Acd. Guillermo Q. Tabios III
Acd. Raymond Girard R. Tan
Acd. William T. Torres
Acd. Filemon A. Uriarte, Jr.
Acd. Reynaldo B. Vea
 
Secretariat: Science Research Specialist I (Recognition)
 
Final Judging:
Acd. Angel L. Lazaro III, Chair
Two (2) members of NAST-ESTD
Director, DOST-SEI
Executive Director, DOST-MIRDC

Secretariat: Science Research Specialist I (Recognition)
 
3.b. DOST INTELLECTUAL PROPERTY AWARD (IPA)
 
3.b.1. National Content Selection Advisory Board
National Scientist Lourdes J. Cruz, Chair
Acd. Victor B. Amoroso
Acd. Glenn B. Gregorio
Acd. Rafael D. Guerrero III
Acd. Agnes C. Rola
Acd. Caesar A. Saloma
Acd. Guillermo Q. Tabios III
Acd. Edward H.M. Wang
Dr. Edsel Beja, Ateneo de Manila University
Dr. Merlyn S. Mendioro, UP Los Baños
Dr. Edsel Maurice T. Salvaña, UP Manila
Dr. Allan N. Soriano, De La Salle University
 
Secretariat: Science Research Specialist I (Recognition)
 
3.b.2. Granted Patent/Utility Model Advisory Board
National Scientist Lourdes J. Cruz, Chair
Corresponding Member Gonzalo C. Serafica
Executive Director, DOST-PCAARRD
Director, DOST-TAPI
Dr. Jaine Reyes, UP Los Baños
Representative of the Intellectual Property Office Philippines (IPOPHL)

Secretariat: Science Research Specialist I (Recognition)
 
3.b.3. Industrial Design Advisory Board
Acd. Aura C. Matias, Chair
Acd. Arnel A. Salvador
Acd. Edward H.M. Wang
CM Joel L. Cuello
NS Lourdes J. Cruz, Ex-officio
TAPI Director, Ex-officio
Representative of the Intellectual Property Office Philippines (IPOPHL), Ex-Officio
 
Secretariat: Science Research Specialist I (Recognition)
 
 
4. NSTW AWARDS
4.a. OUTSTANDING TECHNOLOGY COMMERCIALIZATION AWARD (Gregorio Y. Zara Medal) BOARD OF JUDGES
Acd. Estrella F. Alabastro (ESTD), Chair
Acd. Ernesto J. Del Rosario (MPSD)
Acd. Rafael D. Guerrero III (ASD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
Acd. Asuncion K. Raymundo (BSD)
DOST Undersecretary for S&T Services
Director, DOST-TAPI
One (1) Representative from the Industry
 
Secretariat: Science Research Specialist I (Recognition)
 
4.b. OUTSTANDING RESEARCH AND DEVELOPMENT AWARDS BOARD OF JUDGES
[BASIC (Eduardo A. Quisumbing Medal), and APPLIED (Julian A. Banzon Medal)]
 
National Scientist Lourdes J. Cruz (MPSD), Chair
National Scientist Raul V. Fabella (SSD)
Acd. Rhodora V. Azanza (BSD)
Acd. Angel L. Lazaro III (ESTD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
Engr. Alex Sy Acd. Ruben L. Villareal (ASD)

Secretariat: Science Research Specialist I (Recognition)
 
4.c. OUTSTANDING SCIENCE ADMINISTRATOR AWARD (Dioscoro Umali Medal) BOARD OF JUDGES
Acd. Aura C. Matias (2015 awardee), Chair
Dr. William D. Dar (1997 awardee)
Dr. Reynaldo V. Ebora (2014 awardee)
Dr. Santiago R. Obien (2000 awardee)
Dr. Luis Rey I. Velasco (2011 awardee)

Secretariat: Senior Science Research Specialist (Recognition)
 
5. DR. GEMINIANO DE OCAMPO VISIONARY AWARDS FOR MEDICAL RESEARCH
Secretary, Department of Health (DOH)
President, Philippine Medical Association (PMA)
One (1) representative of the family of Dr. Geminiano T. de Ocampo
Executive Director, DOST-PCHRD
Chair, NAST-HSD

Secretariat: Senior Science Research Specialist (Recognition)
 
III. TASK FORCES AND AD HOC COMMITTEES
 
1. SCIENTIFIC LINKAGES TASK FORCE
Acd. Aura C. Matias (ESTD), Chair
Acd. Virginia C. Cuevas (BSD)
Acd. Maribel G. Nonato (MPSD)
Acd. Rody G. Sy (HSD)
Acd. Michael L. Tan (SSD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)
 
Secretariat: Science Research Specialist II

2. TASK FORCE ON THE NAST STRATEGIC PLAN
Acd. Eufemio T. Rasco, Jr. (ASD), Chair
Acd. Aura C. Matias (ESTD), Co-chair
Acd. Marie Antonette Juinio-Meñez (BSD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
Acd. Agnes C. Rola (SSD)
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)

Secretariat: Planning Officer III
 
3. TASK FORCE ON SCIENCE EDUCATION
Acd. William G. Padolina (MPSD), Chair
National Scientist Bienvenido F. Nebres, S.J. (MPSD)
Acd. Allan B.I. Bernardo (SSD)
Acd. Jurgenne H. Primavera (BSD)
Acd. Fortunato B. Sevilla III (MPSD)
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza (MPSD)
Acd. Reynaldo B. Vea (ESTD)
Acd. Ruben L. Villareal (ASD)

Secretariat:
Chief Science Research Specialist
Senior Science Research Specialist (Advisory)
 
4. TASK FORCE ON CLIMATE CHANGE (To recommend action plan concerning climate change)
Acd. Rex Victor O. Cruz (ASD), Chair
Acd. Juan M. Pulhin (SSD), Co-chair
Acd. Alvin B. Culaba (ESTD)
Acd. Rafael D. Guerrero III (ASD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
Acd. Mudjekeewis D. Santos (ASD)
Acd. Guillermo Q. Tabios, III (ESTD)
Dr. Laura T. David (OYS)
Dr. Felino P. Lansigan (OYS)
Dr. C. Dennis S. Mapa (OYS)
Dr. Flaviana Hilario (DOST-PAGASA)
Dr. Mercedita A. Sombilla (NEDA)
Dr. Camelita Taguiam (DENR-ERDB)
Dr. Florencia Pulhin (UPLB-CFNR)
Executive Director, Manila Observatory
 
Secretariat:
Chief Science Research Specialist
Senior Science Research Specialist (Advisory)
 
5. Matters Related to The World Academy of Sciences (TWAS)
National Scientist Emil Q. Javier
National Scientist Lourdes J. Cruz
National Scientist Ricardo M. Lantican
National Scientist Dolores A. Ramirez
Acd. Gisela P. Concepcion

Secretariat: Senior Science Research Specialist (Recognition)
 
6. COMMITTEE ON ENERGY
Acd. Filemon A. Uriarte, Jr. (ESTD), Chair
Acd. Alvin B. Culaba (ESTD), Co-Chair
Acd. Ernesto J. Del Rosario (MPSD)
Acd. Salcedo L. Eduardo (BSD)
Acd. Jose O. Juliano (MPSD)
Acd. Jaime C. Montoya (HSD)
Acd. Eufemio T. Rasco, Jr. (ASD)
Acd. Raymond Girard R. Tan (ESTD)

Secretariat:
Chief Science Research Specialist
Senior Science Research Specialist (Advisory)
 
7. COMMITTEE ON THE SCIENCE HERITAGE BUILDING (To plan for the NAST building)
Acd. Angel L. Lazaro III, Chair
National Scientist Dolores A. Ramirez
Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza
NAST President

Secretariat: Chief Administrative Officer
 
8. TASK FORCE ON ENVIRONMENT
Acd. Filemon A. Uriarte, Jr. (ESTD), Chair
Acd. Gil S. Jacinto (MPSD)
Acd. Carmencita D. Padilla (HSD)
Acd. Juan M. Pulhin (SSD)
Acd. Mudjekeewis D. Santos (ASD)
Acd. Fernando P. Siringan (MPSD)
 
Secretariat: Senior Science Research Specialist (Advisory)
 
9. TASK FORCE ON AFRICAN SWINE FEVER
Acd. Ceferino P. Maala, Chair
Acd. Gisela P. Concepcion
Acd. Arnel N. Del Barrio
Acd. Jaime C. Montoya
Acd. Michael L. Tan

Secretariat: Senior Science Research Specialist (Advisory)
 
10. TASK FORCE ON BIRD FLU
Acd. Ceferino P. Maala, Chair
Acd. Gisela P. Concepcion
Acd. Arnel N. Del Barrio
Acd. Jaime C. Montoya
Acd. Michael L. Tan
Dr. Dennis V. Umali, OYS 2015
Dr. Homer Pantua

Secretariat: Senior Science Research Specialist (Advisory)
 
11. COMMITTEE ON GENDER AND DIVERSITY
Acd. Agnes C. Rola (SSD), Co-Chair
Acd. Edward H.M. Wang (HSD), Co-Chair
Acd. Arvin C. Diesmos (BSD)
Acd. Aura C. Matias (ESTD)
Acd. Maribel G. Nonato (MPSD)
Acd. Roel R. Suralta (ASD)

Secretariat: Planning Officer III
 
IV. NAST FOCAL PERSONS
 
Food System: Acd. Eufemio T. Rasco, Jr.
Philippine Agriculture: National Scientist Emil Q. Javier and Acd. Ruben L. Villareal
Fisheries: Acd. Rafael D. Guerrero III (Inland) and Acd. Mudjikeewis D. Santos
Farmer-Scientist Training Program: Acd. Romulo G. Davide
Biotechnology: Acd. Evelyn Mae Tecson-Mendoza and Acd. Eufemio T. Rasco, Jr.
Universal Health Care: National Scientist Ernesto O. Domingo
Evidence-based Medicine: Acd. Antonio Miguel L. Dans
Infectious and Emerging Diseases (including COVID-19): Acd. Jaime C. Montoya
Genetics and Genomics: Acd. Carmencita D. Padilla
Biomedical Devices: Acd. Edward H.M. Wang
Cardiovascular Diseases: Acd. Rody Sy
Aging: National Scientist Ernesto O. Domingo
Transformative Medical Education: Acd. Charlotte M. Chiong
Biogenetic Resources/Biodiversity: Acd. Eufemio T. Rasco, Jr. and Acd. Victor B. Amoroso
Climate Change: Acd. Rex Victor O. Cruz and Acd. Juan M. Pulhin
Mining: Acd. Fernando P. Siringan and Acd. Alfredo Mahar Francisco A. Lagmay
Single-Use Plastics: Acd. Fabian M. Dayrit
Energy: Acd. Filemon A. Uriarte, Jr., Acd. Alvin B. Culaba, and Acd. Estrella F. Alabastro
Water: Acd. Guillermo Q. Tabios III and Acd. Angel L. Lazaro III
ICT and Digital Transformation: Acd. William T. Torres and Acd. Elmer P. Dadios
Structures (Shelter and Transportation): Acd. Benito M. Pacheco
Manufacturing: Acd. Aura C. Matias
Science Education: Acd. William G. Padolina, National Scientist Bienvenido F. Nebres, SJ, and Acd. Fortunato B. Sevilla III
Engineering Education: Acd. Reynaldo B. Vea
Microbiology Education: Acd. Asuncion K. Raymundo
Research Upgrading and Performance Evaluation (Scientific Publication): National Scientist Lourdes J. Cruz
Future Leaders Forum: Acd. Carmencita D. Padilla
Researchers, Scientists, and Engineers (RSEs) in the Regions: Acd. Alvin B. Culaba
Blue Economy: Acd. Rhodora V. Azanza and Acd. Mudjiekeewis D. Santos
STI Foresight: Acd. William G. Padolina and Acd. Rhodora V. Azanza
Sustainable Development Goals (SDGs): National Scientist Lourdes J. Cruz and Acd. Rhodora V. Azanza
Intellectual Property Rights: Acd. Gisela P. Concepcion and CM Gonzalo C. Serafica
Technology Commercialization / Academe-Industry Linkage: Acd. Raymond Girard R. Tan and CM Gonzalo C. Serafica
African Swine Fever (ASF): Acd. Ceferino P. Maala
 
V. REPRESENTATIONS
1. Inter-Academy Partnership (IAP) - NAST President
2. Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA) - NAST President
3. AASSA-Women in Science and Engineering (WISE) Committee - Acd. Aura C. Matias